0
0
در پادکست این هفته یکی از قطعات آلبوم “سعدی خوانی” با صدای شاهزیدی را انتخاب و با آهنگساز این اثر، پیمان سلطانی گفت‌وگو کرده‌ایم. پیمان سلطانی در این برنامه همچنین در مورد حاشیه‌های قطعه معروف “ایران جوان” می‌گوید.
در بخش نخست آلبوم “سعدی خوانی” تعدادی از غزلیات سعدی به صورت آواز با صدای علی اصغر شاهزیدی، محسن کرامتی، مظفر شفیعی، علی جهاندار و حمیدرضا نوربخش با همراهی ارکستر شنیده می‌شود و در بخش دوم آیدن آغداشلو اشعار را دکلمه می‌کند.
اجرای موسیقی را ارکستر سمفونیک ارمنستان برعهده داشته و انتخاب غزلیات بر اساس نسخه محمدعلی فروغی بوده است.
پیمان سلطانی، موسیقی‌دان، نوازنده و رهبر ارکستر تاکنون سه اثر نظامی خوانی، سعدی خوانی و خیام خوانی را منتشر کرده و در آینده‌ای نزدیک قصد دارد، مجموعه بوسعید خوانی و مولوی خوانی را نیز آهنگسازی کند. بخشی از شهرت پیمان سلطانی به ‌خاطر اجراهایی است که به عنوان رهبر ارکستر ملل داشته است.
پیمان سلطانی که متولد ۱۳۴۹ در کرمان است، فعالیت در عرصه موسیقی را از دوران کودکی با آموزش تار و سه تار آغاز کرد. نخستین معلمان موسیقی او در کرمان، خلیل برهانی و محمد حاجی‌زاده بودند.
او در تهران از محضر اساتیدی چون فرامرز پایور، مجید کیانی، حسین علیزاده، زیدالله طلوعی در زمینه نوازندگی سنتور، تار و سه‌تار بهره گرفت و سپس برای ورود به عرصه آهنگسازی و رهبری ارکستر نزد بزرگان دیگری دکتر محمد تقی مسعودیه، فرهاد فخرالدینی، پروفسور اصلانیان و پروفسور توماس داوید رفت.
سلطانی از سال ۱۳۶۶ تدریس در حوزه‌های نوازندگی، مبانی آهنگسازی، مکتب‌ها و جنبش‌های موسیقی قرن بیستم، شناخت موسیقی و فلسفه موسیقی معاصر پرداخت.
از جمله فعالیت‌های فرهنگی و هنری دیگر پیمان سلطانی، ضبط آثار موسیقی کلاسیک با گروه سازهای مضرابی ایران، مسئولیت اولین صدا خانه موسیقی ایران، عضویت در انجمن منتقدین و پژوهشگران موزه هنرهای معاصر ایران، سرپرستی گروه آهنگسازان معاصر ایران، مدیریت موزه موسیقی آواها و نواها در شیراز است.
پیمان سلطانی همچنین آهنگساز قطعه ماندگار و معروف “ایران جوان” است. او درخصوص تاریخچه ساخت و اجرای قطعه “ایران جوان” در این برنامه توضیح داده و می‌گوید: «در مطبوعات به اشتباه عنوان شد که این قطعه نخستین سرود ملی در ایران است درحالی که هیچگاه چنین نبوده و نیست.»
صحبت‌های پیمان سلطانی درباره قطعه “ایران جوان” را در پادکست این هفته “آواهای کم شنیده از دیروز تا امروز” بشنوید.
ما در پادکست‌های هفتگی ترانه‌ها و آهنگ‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم که کمتر شنیده‌اید. اگر “دیروزی” هستید با آواهای امروزی و اگر “امروزی” هستید با آواهای دیروزی بیشتر آشنا می‌شوید.


Source by دویچه وله فارسی
0
https://api.soundcloud.com/tracks/372998999/download?client_id=376f225bf427445fc4bfb6b99b72e0bf

مشاهده ویدئو 66 بار !

Share This: