0
0
۱۳۹۱/۰۹/۰۶
ریشه ها و پیامدهای رویارویی خونین اسرائیل و حماس
توسط امير مصدق کاتوزيان
محمود احمدی‌نژاد رییس جمهور ایران روز شنبه آنچه را «پیروزی مردم غزه در برابر رژیم صهیونیستی» نامید به اسماعیل هنیه از رهبران سازمان فلسطینی حماس شادباش گفت.

سه روز پیش از آن در روز چهارشنبه در پی هشت روز رویارویی خونین اسرائیل و حماس قرارداد آتش بس امضا کردند. در بند سوم توافق‌نامه آتش بس اسرائیل متعهد شده گذرگاه‌ها باز شود، رفت و آمد افراد و کالاها تسهیل شود، در برابر رفت و آمد ساکنان غزه مانعی ایجاد نمی‌شود و در مناطق مرزی هدف قرار نمی‌گیرد. محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی هم از این آتش بس پشتیبانی کرد.

حملات هوایی اسرائیل به غزه با سوء قصد به احمد جعبری از فرماندهان نظامی حماس و کشته شدن او همراه بود که به گفته اسرائیل مسوول اصلی دریافت موشک‌های فجر ۵ از ایران بود. بنابر گزارش‌ها در رویارویی هشت روزه حمله‌های هوایی اسرائیل به غزه بیش از ۱۰۰ کشته فلسطینی برجای گذاشت و پی‌آمد موشک‌ پرانی حماس به اسرائیل کشته شدن شش اسرائیلی بود. با اینهمه در پی اعلام آتش بس حماس حاصل این رویارویی را یک پیروزی برای غزه توصیف کرد و اسرائیل هشدار داد در صورت شکست آتش بس اسرائیل اجرای عملیات نظامی شدیدتری علیه نوار غزه را بررسی خواهد کرد.

بیانیه شورای امنیت سازمان ملل متحد ضمن محکوم کردن تلفات غیرنظامیان در این رویارویی از تلاش‌های محمد مرسی نخست وزیر مصر و دیگرانی که به او برای دستیابی به توافق آتش بس کمک کردند تشکر کرد. حماس هم از تلاش‌های میانجی‌گرانه محمد مرسی سپاسگزاری کرد و هم از ایران برای مسلح‌سازی این تشکل. آتش بس میان اسرائیل و حماس پایدار خواهد بود؟ چه شد که این رویارویی بیش از هشت روز به درازا نکشید؟ این رویارویی برنده‌ای هم داشت؟

از جمله این پرسش‌ها را با سه میهمان این هفته برنامه دیدگاه‌ها در میان گذاشته‌ایم. با میر جاودانفر، استاد سیاست معاصر ایران در دانشگاه هرتسلیا (تل‌آویو)، احمد صدری استاد جامعه شناسی و مطالعات جهان اسلام در کالج لیک فورست ایلینوی (شیکاگو) و حسین علیزاده عضو سابق دفتر حافظ منافع ایران در مصر و دیپلمات پیشین وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران (هلسینکی).


Source by valibivali44
0
https://api.soundcloud.com/tracks/321162258/download?client_id=376f225bf427445fc4bfb6b99b72e0bf

مشاهده ویدئو 31 بار !

Share This: